Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Dejiny obce

významné osobnosti obce

Rod Bory

Márton Bory, Miklós Bory a Balázs Bory sú prvými známymi členmi rodu.

V 16. storočí žijúci kapitán Mihály Bory viackrát bojoval proti Turkom, bránil Novohrad a Drégely, bol udatným bojovníkom v Pukanci.

Pál Bory padol do zajatia v bitke pri Szikszó.

Druhého Mihálya Boryho vymenoval kráľ v roku 1665 za halvného kapitána Krupiny. Bol v dobrom priateľstve aj s palatínom Ferencom Wesselényim a bol jedným z organizátorov Wesselényiho sprisahania.

Gábor Bory sa vyznamenal v Rákócziho oslobodzovacích bojoch, začas bol obrancom levického hradu.

Sochár Jenő Bory (1879-1959), profesor vysokej školy, architekt, postavil v Székesfehérvári jedinečnú umeleckú a architektonickú pamiatku - hrad Bory.

Dtr. Miklós Bory (1936) je vynikajúcim agrárnym odborníkom, významný predstaviteľ maďarského poľnohospodárstva, spoluautor odborných kníh.

Rod Dalmady

Tento rod patrí tiež medzi staré zemianske rodiny obce. Najstaršie údaje o nich pochádzajú z doby Ondreja III. (1290-1294).

V hontianskom hradnom arcibiskupstve je István Dalmady spomínaný ako comes a hontiansky hradný jobagión.

Potomkom tohto rodu je básnik Győző Dalmady (1836-1916), autor viacerých zväzkov.

Rod Szúdy

Patrili medzi šľachtické rodiny Hontianskej župy.

Gejza Szúdy (1921-1994) - doktor filozofie, pedagóg, básnik, autor viacerých vynikajúcich básnických zbierok.

Jeho bratom bol Nándor Szúdy, významný maliar, niekdajší kalvínsky farár mesta Békés a Pešť.

 

Rod Lestár

Z Borov pochádzajúci Imre Lestár v tej dobe bol spolužiakom Petőfiho v Banskej Štiavnici a v roku 1832 tam študovali aj Károly a István Lestár.

Jeden z potomkov je aj Péter Lestár (1819-1896), nadporučík dobrovoľnej národnej stráže, bývalý starosta Kecskemétu.

 

Ďalšie významné osobnosti

Rodákom obce bol aj farár Zsigmond Horváth (1914-1988), ktorý od roku 1980 bol kalvínskym biskupom na Slovensku.

Ján Bánhorváthi bol kalvínsky duchovný a spisovateľ, ktorý publikoval viac kníh.

Začas pôsobil v Boroch a tu aj zomrel kalvínsky dekan György Körmendy (1704-1929), ktorý pochodil aj galeje a ktorého pamätná tabuľa sa nachádza v kostole.

Vynikajúcimi hospodármi boli v Boroch aj osvátovci, ktorých potomkovia i dnes vlastnia kaštieľ Osvátovcov.


 

Pamätihodnosti obce

Najvýznamnejšou pamätihodnosťou obce je kalvinsky kostol na vyvýšenine pred dedinou. Už z diaľky upúta pozornosť svojou autoratívnou barokovou vežou Postavený bol v roku 1932 na mieste starého zbúraného kostola. V publikácii, v ktorej sú registrované umelecké pamiatky na Slovensku napísali o ňom, že bol postavený v 17. storočí na starších základoch, v roku 1832 obnovený. Stavba má zaklenutý strop, jeho zakončenie má tvar uzavretého viacuholníka, v južnej časti s pristavanou vežou. Tympanón je nad hlavným vchodom nasadený na stĺpy, na ňom je dátum stavby kostola: AD MDCCC-CXXXII.

Pamätník svetových vojen bol postavený na začiatku rokov 1950. Je to vysoký stĺp obeliskového tvaru zo sivého umelého kameňa. Stojí v blízkosti obecného úradu ohradený železným kovaným plotom. Na podstavci je tabuľa z čierneho mramoru, na ktorom sú mená padlých hrdinov v I. a II. svetovej vojne.

 

Kaštieľ osvaldovcov je postavený na vyvýšenom pozemku, podpivničený, zosilnený opornými piliermi a ohradený kamenným plotom.Kaštieľ Osvaldovcov Klasicistickú budovu postavili pravdepodobne na začiatku 19. storočia na starých základoch. Päťosové hlavné priečelie zdobí tympanón, spodnú časť okien lemujú rímsy, hornú trojuholníky. Poslednými vlastníkmi kaštieľa boli Osvaldovci, priebehom času bol v majetku a podnájme viacerých rodín.

 

V časti dediny zvanej Mogyorósbori sa nachádza pekný gazdovský dom, ktorý je zaregistrovaný aj medzi pamiatkové objekty. Pôvodne gazdovský dompatril Gézovi Horváthovi, dnes ho obýva rodina Vojtecha Nagya. Budova so sedlovou strechou s tromi oknami je obrátená na front hlavnej ulice. Na drevenom štíte je čitateľný rok 1890. Päťosový pavlač s kamennými stĺpmi je orientovaný na východ. Odtiaľto je vchod do kuchyne a z nej sa vchádza do prednej a zadnej izby. Má trámový strop. Oproti budove stojí letná kuchyňa, v ktorej je zabudovaná aj pec. Vo dvore je vahadlová studňa, vlastne dnes už len jej pozostatky. Za budovou je veľká sýpka postavená z kameňa a drevený kurín.

Lestárova pivnica

Podľa niektorých Lestárova pivnica tu stála už za tureckých čias. Bola vydlabaná do pieskovca v tvare polooblúka, oblúky vyložili tvrdšími kockami z prírodného kameňa.

 Lestárova sýpkaV tejto časti obce stojí aj trojpodlažná sýpka Lestárovcov. Bola postavená z borského kameňa, v južnej časti pod strechou je nápis "1924. jún. 15. Kovács István", hoci podľa zmienky niektorých táto sýpka je staršieho pôvodu.

 

 

Dom vysťahovanej rodiny HorváthovcovMedzi pamätihodnosti sa považuje aj dom vysťahovanej rodiny Horváthovcov.

 

 

 

 

Pod cigánskym radom sa nachádzajú obecné pivnice.

rad pivnícrad pivnícrad pivníc

 

 

 

 

 

 

rad pivnícrad pivníc

 

 

 

 

 

 

rad pivnícrad pivníc

 

 

 

 

 

 

rad pivníc


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup

Magyar verzió
Úvodná stránka