Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Dejiny obce

Krátke dejiny obce

V obci sa pravdepodobne usadili predhistorické národy, ale doposiaľ to archeologické nálezy nepotvrdili. Na prahu stredovekých uhorských dejín Bory patrili k Hontianskej župe. V jeho chotári mali vlastníctvo stoličný hrad Hont, kráľ, ako aj borské zemianstvo.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1135, keď meno osady používali v tvare Bory. Usadlosť patrila medzi majetky bzovíckeho prepošstva.

V prvých listinách sa rovnako často vyskytuje meno obce ako Bory či Bury. Podľa porovnania historických miestnych pomenovaní okolo roku 1773 sa meno obce písalo ako Bory a Boór, roku 1808 ako Bory - Bori. V roku 1837 a od roku 1873 sa uvádza ako Bori. V monografii Károlya Kissa a v listinách kalvínskeho cirkevného spoločenstva sa objavilo meno obce aj v podobe Nemesbori.

Na pravom a ľavom brehu potoka Búr sa v chotári nachádzajú treťohorné usadeniny a andezitické tufity, ktoré sú pokryté sprašovými hlinami vhodnými na obrábanie. Cez stáročia tu bol známy aj kameňolom, v baniach obce ťažili mäkký, pieskovcový modrý a biely kameň. Z týchto sa stavala väčšina rodinných domov a väčšie hospodárske budovy: sýpky, maštale. V dedine bola aj baňa na piesok a hlinisko.

Kedysi v obci bolo významné aj pestovanie ovocia. Poukazujú na to chotárne názvy (Pri brekyniach, Liskovcová strana, hrušková dolina, Sliváň) a niekoľko viníc.

Autori zemepisného opisu župy doporučujú v okolí odľahlých Borov pozrieť 80 metrov vysokú usadeninu z vápenca vytvorenú prameňmi minerálnej vody.

Na močaristých miestach Búrskej doliny rástla aj trstina, čerstvú ju pokosili a kŕmili ňou zvieratá. Potok kedysi poháňal aj mlyn a neďaleko intravilánu pred niekoľkými desaťročiami fungoval borský mlyn. Dedina mala aj vynikajúci veterný mlyn, ktorý prevádzkovala mimo usadlosti.

Malozemianska vrstva vznikla počas 13. storočia. Meno rodu Bory sa v stredovekých písomných prameňoch objavuje až v roku 1269, keď sa spomínajú ich statky. Svoje priezvisko pravdepodobne prevzali od tunajšej usadlosti. Popri nich od 14. do 16. storočia menšie majetky vlastnili aj Borföovci, Borszegiovci, Tajnayovci a Szúdyovci. Nevieme s istotou či dedina v stredoveku mala aj kostol, lebo ho písomné pramene zo 14. storočia nespomínajú medzi ostatným hontianskym cirkevným majetkom.

Po roku 1526 bolo obyvateľstvo vystavené rabovaniu a pustošeniu Turkami. V chotári sa doteraz zachovali pivnice, v ktorých sa obyvateľstvo pred turkami ukrývalo.

Na začiatku novoveku obec nanovo vznikla z bývalých usadlostí Árnyék, mogyorós a Bekebori. V 16. storočí sa na území rozvinuli nové náboženské myšlienky reformácie. Konfesionálne zloženie borských sa zmenilo. Väčšina, najmä Maďari, prijali kalvínske (reformované) vierovyznanie. Svoje zastúpenie mali aj evanielici.

 

 


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup

Magyar verzió
Úvodná stránka