Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kalvínska cirkev

V 16. a 17. storočí sa protestantizmus silne dotkol aj Borov. Obec cez stáročia pevne udržovala svoje kalvínske vierovyznanie, ktoré prijala väčšina predkov zemianskych rodín.

 

Podľa dokumentu z roku 1749 mnoho svedkov svedčí o tom, že predtým tu nikto iný iba reformovaný človek býval. Po prenasledovaní evanjelikov Bory boli jednou zo siedmich dedín v Hontianskej župe, kde v roku 1733 ešte existovala kalvínska náboženská cirkev.

kalvínsky kostol zboku       Neskôr ale v dôsledku zmiešaných manželstiev a vysťahovalectva sa vchod do kalvinskeho kostolapostupne oslabovalo až hrozil jej úplný zánik. V roku 1797 vykonané hodnotenie spoločenstva kalvínskej cirkvi preukázalo veľmi biedny stav. Postupné ubúdanie členov maďarskej národnosti zapríčinilo, že na konci minulého storočia štatistické pramene uvádzajú Bory už jednoznačne ako slovenskú dedinu.

kazateľnicaSúčasný stav v Boroch , podľa ktorého iba trištvrte obyvateľstva je maďarskej národnoti, by mohlo znamenať pokyn na zvýšenie pozornosti na prípadný ďalší pokles. Prírastok slovenského obyvateľstva sa pripisuje iba vlne služobníctva: môžeme povedať, že stále obyvateľstvo Borov je maďarskej národnosti.pohľad na kazateľnicu z balkónaorganDalmady János - pamätná tabuľa


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup

Magyar verzió
Úvodná stránka