Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rímsko-katolícka cirkev

Na prelome 16. a 17. storočia obyvatelia vyznávali katolícku cirkev len v malej miere a poniektorí členovia rodín svoju vieru častejšie menili.

 Nárast katolíckej viery v Boroch vzrástol až v roku 1910 pri sčítaní obyvateľstva. Vtedy bolo v dedine 111 osôb kalíckeho vierovyznania, čo spôsobil nárast obyvateľstva so slovenskej národnosti a v roku 1930 bolo v obci už 164 obyvateľov rímskokatolíckeho vyznania z celkového počtu 463.

V rokoch 1945 - 1950 došlo v obci k zásadným zmenám. Obec sa v tomto čase nevyhla deportáciám, ani presídleniam. 17. mája 1947 a v období po ňom takmer 116 osôb bolo nútených opustiť svoju dedinu. V prvom rade presídlili maďarských občanov kalvínskeho vyznania (takmer 1/4 obyvateľstva) a na ich miesta sa usadili Slováci, čím sa zmenilo nielen etnické a jazykové zloženie obce ale aj náboženské..

Podľa posledného sčítania ľudu v roku 2001 žije v Boroch 175 obyvateľov s rímsko-katolíckym vyznaním, 100 obyvateľov kalvínskeho vyznania, 35 evanjelikov, 6 metodistov, 2 občania nemajú určené vyznanie a 14 je bez náboženského vyznania.

Rímsko-katolícky kostol postavený na počesť Lisieux Svätej Terézie posvätil biskup Dominik Tóth v roku 1992. Vtedy božie slovo ešte hlásali v dvoch jazykoch, dnes vykonáva bohoslužby farár zo Santovky už len v slovenskom jazyku. Plán stavby nakreslil podľa svojej predstavy Jozef Hengerič a na základe toho vyhotovil návrhy levický architekt. Stavba je obdĺžnikového tvaru s rovným stropom, malú svätyňu má s rovným uzáverom.

Na lodi sú dve a dve polooblúkové okná, steny sú zdobené orámovanými tlačenými obrazmi Krížovej cesty. V polooblúkovitom výklenku hlavného oltára je socha ochrankyne kostola sv. Terézie zo sádry. Dvojdverová monštrancia je zdobená motívmi pšeničných klasov a hroznového strapca. Taktiež vo svätyni sa nachádza socha Lurdskej Panny Márie. Ambo zdobí striebristý reliéf Madonny. V kostole je aj malý chór. pod ním umiestnili sochu sv. Jozefa. V interiéri kostola sú tlačené obrazy v ráme znázorňujúce Pannu Máriu a sv. Teréziu, pri vchode v oválnom ráme visí na stene obraz Ježiša.

Predveža kostola je zakončená gotickým oblúkom, krytá červeným plechom. Nad dverami je uložená mramorová tabuľa bielej farby a na nej je nápis: "Základný kameň /posvätil/ Svätý otec /Ján Pavol II./ 22. IV. 1990". Kríž kostolnej záhrady dal postaviť pred niekoľkými rokmi Jozef Hengerič pre Božskú milosť. Na sivom podstavci z umelého kameňa s tromi schodami je nápis v slovenskom jazyku: "Za božiu milosť /Jozef/Hengerič/ 10. 7. 2004". Nad ním stojí kríž taktiež z umelého kameňa, vo vnútri je umiestnených niekoľko tabúľ z bieleho mramoru s maďarským nápisom. Na jednej je text "Panne Márii/ a Svätému synovi/, na druhej "Tvoja pamiatku/v našich srdciach / navždy žije/. P.I. 

 

kríž                

 


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup

Magyar verzió
Úvodná stránka